TARSUS KENT KONSEYİNDEN HALİL ATILGAN TOROSLAR KÜLTÜR ve SANAT EVİ’NE ZİYARET

16 Kasım 2021 Çarşamba günü Tarsus Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri Tarsus İlçesi İncirgediği Mahallesinde 2015 yılından bu yana açık olan Halil Atılgan Toroslar Kültür ve Sanat Evi’ni ziyaret ettiler. Tarsus Kent Konseyi Başkanı Reşit TOK, Genel Sekreteri Remzi KARABULUT, Yürütme Kurulu Üyelerinden Uğur PİŞMANLIK ve Necat ÇAKIR yaptıkları ziyarette sanatçı, araştırmacı ve yazar Halil ATILGAN tarafından karşılandılar.
Ziyaretlerinde Toroslar Kültür ve Sanat Evi hakkında bilgi veren Dr. Halil ATILGAN; babasından kalan bir arsa üzerindeki evi müze haline getirdiğini, burada 50 yıldır biriktirdiği envanterleri sergilediğini belirterek, müzede kitap, taş plak, müzik aletleri, Milli Mücadele yıllarına ait eserlerden geçmiş dönemlere ait tarımsal alet ve malzemelere kadar, giysiler, yörenin kadınlarının başına bağladıkları yazma çeşitleri, otantik taşlar ve etnografik malzemeler gibi bir çok eser ve eşyanın bulunduğunu söyledi.
Folklor araştırmacısı ve bugüne kadar Anadolu’nun çeşitli illerinde öğretmenlik, Halk Eğitim Merkezlerinde idarecilik, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde Halk Müziği ve Bağlama Dersleri Öğretim Görevlisi ve Kültür Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosunda Kurucu Şefliği gibi çok sayıda görevde bulunan Dr. Halil ATILGAN, Tarsus Kent Konseyini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Tarsus Kent Konseyi olarak bizler de Sayın Dr. Halil ATILGAN’ın kültürümüzün korunması yönünde gösterdiği çaba ve büyük emeklerinden dolayı kendisini takdir ettiğimizi belirttik ve zamanın nasıl geçtiğini dahi anlayamadığımız sıcak ve samimi sohbeti için teşekkür ederek Kültür ve Sanat Evi’nin daha iyi değerlendirilmesi ve desteklenmesi konusunda üzerimize düşen görevi yerine getireceğimizin ve yerel dinamiklerle birlikte herzaman yanlarında olacağımızın sözünü vererek, iyi dileklerle ayrıldık.
TARSUS KENT KONSEYİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s