ENGELLİLER ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI YAPILDI

Tarsus Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu toplantısı 04 Kasım 2021 Perşembe günü saat 17:00’de, Güner Baykal Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya; Tarsus Kent Konseyi Genel Sekreteri Remzi Karabulut, üyeler; Dursun Arslan, Ali Çelik, Fatih Düzenli, Bedia Dinçkuyucu, Turhan Becet, Gürsel Akbaş, Derya Kılıç katıldılar.
Toplantı katılan üyelerin kendini tanıtmasıyla başladı.
Toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar;
1. Engelli Derneklerinin Yürütme Kurulu tarafından ziyaret edilmesi (Remzi Karabulut)
2. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde +1 Cafede yapılacak etkinlik (Otizm Derneği Başkanı Fatih Düzenli). Etkinlikte, Çelenk koyma töreni, müzik ve eğlence ( 2 otizmli çocuk bağlama ve gitar çalacak).Belirlenen okulda tüm engelli dernek başkanları hayat hikayelerini anlatarak farkındalık çalışması yapacaklar.
3. Eğitim Çalışmaları; Otizm Derneği +1 Cafede 6-7 Kasım 2021 (Cumartesi, Pazar) ”Engelli Hakları ve Engellilerle İletişim” konularında Engelli dernek başkanları ve yöneticilerine, 6 hafta sürecek(1. hafta yüzyüze, diğer haftalar online) bir eğitim programı düzenlemiş.
4. Kaymakamlık tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, erişilebilirlik konusunda bir kurul oluşturulduğu, bu kurulun kafelerin restoranların ve diğer kurumların engellilerin kullanımına uygunluk denetimini yaptığı, bu çalışmalar sonucunda engellilerin kullanımına en uygun mekanların seçilerek ödüllendirileceği belirtildi.
5. Resim ve sanatın diğer dalları ile ilgili engellilerle çalışmalar yapılması, +1 Cafe’nin sanatsal etkinliklerle canlandırılması(Remzi Karabulut)
6. Belediye’de (meclis, beyaz masa) işitme engellilerle iletişim kuracak bir tercümanın bulunması (Dursun Arslan)
7. "Beyaz Baston" Derneği’nin düzenlediği, 1-5 Aralık tarihleri arasında Yekaterinburg’da düzenlenecek olan "Kapsayıcı Kültürün Bir Fenomeni Olarak Dışa Aktarılabilirlik: Kapsayıcı Etkileşim Tasarımı" Dördüncü Uluslararası Bilimsel ve Pratik Konferansına katılım. Katılımcılar: 1.Dursun Arslan(Tarsus Engelliler Platformu Başkanı) 2.Refakatçi
Konferansa katılım konusunda belediyeden (ulaşım konusunda) destek talebi (Dursun Arslan)
Toplantı iyi dilek ve önerilerle bitti.
Tarsus Kent Konseyi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s