KÜÇÜK AMAL TARSUS’A GELDİ.

Tarsus Kent Konseyi, savaşlar nedeniyle ailesini kaybeden çocukların dramına insani boyutta dikkat çekmek amacıyla yürütülen, annesini arayan 9 yaşındaki bir çocuğun hikayesini uluslararası bir “Gezici sanat ve umut festivali” ile anlatan “Walk with Amal” projesinin Tarsus bölümünü organize ederek bu anlamlı projede yer aldı.

Kent Konseyi olarak, Tarsus Belediyesi ve Slow Food Tarsus Birliği ile birlikte organize ettiğimiz bu insani projeyi; kentimizin tüm dinamikleri ile birlikte çeşitli etkinliklerle gerçekleştirmiş olduk.

Annesini arayan bir kız çocuğunu sembolize eden bir kuklanın, konuyla ilgili belgeselini çekmek üzere 27 Temmuz 2021 tarihinde Gaziantep’ten başlayarak Tarsus’tan 29 Temmuz 2021 günü geçişiyle ülkemizin birçok kentinden yürüyüşle devam edecek olan proje Avrupa ülkelerini dolaşarak İngiltere’de son bulacaktır.

Öncelikle; Proje ekibi Tarsus’a gelerek Saint Paul Anıt Müze bahçesinde yerlerini aldılar. Burada toplanan çocuklarla birlikte müzik eşliğinde dans gösterileri yapıldı. Küçük Amal karşılanarak güzel dileklerde bulunuldu ve St. Paul Anıt Müzesi ziyaret edildi. Daha sonra kukla belirlenen güzergahta yürüyerek Ulu Cami’ye geldi ve burada yapılan ziyaretten sonra yine yürüyerek Kubatpaşa Medresesi’ne varıldı. Kubatpaşa Medresesi önündeki alanda kurulan “Slow Food Yeryüzü Pazarı standlarını tek tek dolaşan Küçük Amal’a “İyi, Temiz ve Adil Gıda” sloganıyla sergilenen ürünler hediye edildi. Tarsuslular Amal’a çok büyük ilgi gösterdiler. Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu etkinlik alanında yaptığı açılış konuşmasında duygularını dile getirdi ve konuşmasını; "Sevgili “küçük Amal” Tarsus’a hoşgeldin.Seni Tarsus’ta, tarihin başlangıcından beri 10 bin yıldır üzerinde yerleşimin hiç eksilmediği, farklı kültürlerin, farklı inançların bir arada kardeşçe yaşadığı, bereket, dostluk ve kardeşlik kenti Tarsus’ta ağırlamaktan çok mutluyuz.Sevgili Tarsuslular ve misafirlerimiz; “Walk with Amal” etkinliği 2 gün önce Gaziantep’ten başlayan, 8 bin kilometrelik yolda 12 ülke ve 65 kentte 4 ay boyunca devam ederek İngiltere’de son bulacak olan bir “Gezici Kültür ve Umut Festivali” Etkinliği yaratan Good Chance tiyatro ekibi ve Handspring Kukla topluluğu aramızda, onları kutluyoruz.Amaç; savaşların zorlu şartlarında ailesini yitirip yalnız kalan, okula gidemeyen çocukların dramına insani açıdan dikkat çekmek, farkındalık yaratmak. Amal annesini arıyor, okuluna dönmek istiyor.Bu yolculukta Tarsus’un önemi Saint Paul’un kenti olması ve birçok farklı inancın en üst düzeyde temsil edildiği, yaşandığı bir yer olması. Amal’a biraz sonra, dostluğu ve kardeşliği sembolize eden hediyeler verilecek ve bunları yolculuğu boyunca taşıyacak.Amal’ın Tarsus ziyaretini Tarsus Kent Konseyi, Tarsus Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Slowfood Tarsus Birliği olarak birlikte organize ettik. Emeği geçen tüm kişi ve kurumlara çok teşekkür ederiz.Sevgili Amal, Tarsuslu çocuklar seni çok sevdi, yolun açık olsun." diyerek tamamladı.
Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan da “Walk with Amal” projesinin önemini vurgulayan konuşmayı yaparak emeği geçen herkese teşekkür etti ve St.Paul Kuyusu’nun bir tablosunu hediye olarak verdi. Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu, Genel Sekreter Reşit Tok ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Fuat Togo Şahmeran Kabartma Tablosunu; Slow Food Tarsus Birliği’ni temsilen Yasmina Lokmanoğlu Tarsus Çatalburun Köpeği maket oyuncağını verdi. Etkinliğin sonunda Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu ile birlikte Slow Food Tarsus Birliği Lideri Yasmina Lokmanoğlu Küçük Amal’a insanlık için barışı temsil eden zeytindalından yapılmış bir taç taktılar. Ayrıca bereketi temsilen yöresel sarı buğday ve sevgiyi temsilen mersin dalı diğer konuklar tarafından sunulan sembolik armağanlardı. Etkinlikler güzel ve anlamlı dileklerle son buldu.

Tarsus’un tanıtımına büyük katkı sağlayan bu anlamlı ve güzel etkinliğe destek olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s