23 MART 2021 TARSUS KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

Tarsus Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısı 23 Mart 2021 Salı günü saat:16.00 da, Güner Baykal Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya; Tarsus Kent Konseyi başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Genel Sekreter Reşit Tok, üyeler; Belgin Ok, Oya Korkmaz, Şahin Yücel, Beyhan Gürbüz, Leyla Körüklü, Bilgehan Güçtimur, Hatice Gönül Ateş katıldılar. Ayrıca gündemle ilgili olarak Tarsus Üniversitesinden davet edilen Badegül Sarıdaş da toplantıya katıldı.
Tarsus Kent Konseyi başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu toplantının açılış konuşmasında gündem maddeleri hakkında bilgi verdi. Yapılacak çalışmalar hakkında üyeler fikirlerini söyleyerek katkıda bulundular. Yapılan toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar aşağıdadır;
– Kent Konseyi Faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılarak bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında görüşüldü.
– Kaymakamlık tarafından yürütülen Büyük İlçeler Güven ve Dönüşüm Projesi ile ilgili bilgi verildi. Projede kentimize göçle gelen kişilere yönelik kent yaşamına entegre olmalarına yardımcı olmak üzere hazırlanmış olan eylem planı çerçevesinde yürütülecek olan projeler yıl sonunda yapılacak çalıştayda değerlendirilecek ve bir sonraki yılın eylem planına ışık tutacak. Tarsus Kent Konseyi projenin yürütülmesine katkı vererek yıl sonunda düzenlenecek çalıştayı Tarsus Üniversitesi ile birlikte düzenleyecek.

– Tarsus’ta yaşayan engellilerin sayıları, engel durumları, ihtiyaçları, engelli ailelerin durumları vb. konularda bilgi sahibi olmak ve engellilere ve ailelerine daha iyi destek vermek amacıyla Tarsus Üniversitesi, Tarsus İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Tarsus Kent Konseyi İşbirliği ile anket çalışması yapılması ve bu konuda hazırlıkların başlatılarak kurumlarla iletişime geçilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Tarsus Üniversitesi tarafından “Engelli olmayan kişilerin engelli bireylerle ilgili tutumları” konulu bir projenin de Prof. Dr. Zehra Dökmen’in destekleriyle başlatıldığı belirtildi. Tarsus Kent Konseyi olarak engellilerle ilgili yapılan çalışmalar ve bundan sonraki süreçte neler yapılabilir konusunda üyelerin görüşleri alınarak değerlendirme yapıldı.

– Zorunlu göç ile ailelerinden kopmuş olan çocukların sorunlarıyla ilgili farkındalık yaratma projeleri ele alındı. Bu konuda neler yapılacağı konusunda fikirler alındı.

– Tarsus Kent Konseyi olarak Çocuk Meclisi kurulması konusunda üyelerin fikirleri alındı ve olumlu karşılandı. Bu kapsamda Çocuk Meclisi tüzüğünün incelenmesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşülerek çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı.

– Kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda gündemde olan İstanbul sözleşmesi konusu ele alındı ve Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin sözleşme hakkında bilgi veren bir toplantı düzenleyeceği belirtildi.

– Nisan Ayının belirli gün ve haftaları ele alındı. Tarsus Kent Konseyi olarak bu ay içinde hangi etkinliklerin yapılabileceği konusunda üyeler fikirlerini söylediler ve bir sonraki toplantıda bu faaliyetlerin hangilerinin yapılması konusunda çalışılması kararlaştırıldı.

Toplantı, katılan üyelerin görüş ve önerileriyle son buldu.

TARSUS KENT KONSEYİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s