16 ŞUBAT 2021 KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

Tarsus Kent Konseyi Yürütme Kurulu olağan toplantısı 16 Şubat 2021 Salı günü saat:16.00 da, Kent Konseyi’nin Güner Baykal Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya; Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Genel Sekreter Reşit Tok, üyeler; Belgin Ok, Şahin Yücel, Beyhan Gürbüz, Gülsevim Kıraç, Bilgehan Güçtimur, Hatice Gönül Ateş ve Gökhan Özberk katıldılar.

Tarsus Kent Konseyi başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu toplantının açılış konuşmasında gündem maddeleri hakkında bilgi verdi. Yapılacak çalışmalar hakkında üyeler katkılarıyla genel görüşme yapıldı.

Toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar aşağıdadır;

– Kent Konseyi Faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

– Zorunlu göç ile ailelerinden kopmuş olan çocukların sorunlarıyla ile ilgili farkındalık yaratma projeleri ele alındı.

– Kent Konseyinin koordinasyonu ile başlatılan Mahalle Meclisleri Pilot Çalışmasının son durumu değerlendirildi ve Mahalle Meclisi kurmak isteyen bir mahalleyle ilgili ön görüşme yapıldı. Konuyla ilgili Kent Konseyi Başkanı ve Genel Sekreterinin görüşme yapması kararlaştırıldı.

– Günümüzde küresel iklim değişikliğinin sağlık, çevre, hava, su, enerji gibi birçok alanı etkilediği belirtildi ve bu konuda Tarsus için neler yapılabileceği görüşüldü. Tarsus Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu ve Tema üyeleri ile bir toplantı yapıldığı ve Tarsus İklim Eylem Planının hazırlanması için ilgili kamu ve resmi kurumlar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapılması ve çalışmaların hızlandırılması kararlaştırıldı.

– 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kadın Meclisi olarak yapılacak etkinlikler hakkında görüşüldü. 8 Mart 2021 Pazartesi günü saat:20.00 da SGK Kanununda kadınların hakları ile ilgili online bir söyleşi yapılacağı, ayrıca belirlenen bir açık alanda, eğitmen eşliğinde kadın katılımcılarla yoga yapılması, kadın şairler şiir dinletisi yapılmasının planlandığı belirtildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri ile ilgili yürütülen planlama çalışmaları hakkında Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilgehan Güçtimur bilgi verdi.

– Tarsus’ta trafik sorunuyla ilgili büyük sıkıntılar yaşandığı ve bu konuda neler yapılabileceği hakkında üyelerle görüş alışverişinde bulunuldu. Yaya ve bisiklet yolları, araçların park problemi, bazı noktalarda belli saatlerde trafiğin kilitlendiği vb. Konular görüşüldü ve bu konuda Tarsus’un trafik vizyonunun belirlenmesi ve bu konuda yetkili kişilerle görüşmeler yapılarak, uzman kişilerden destek alınması ve kent konseyi olarak da bu sorunla ilgili üzerimize düşen katkının yapılması kararlaştırıldı. Kentin ileriye dönük trafik ve kentleşme vizyonu belirlenmesi için çalışmalar yapılması gerektiği değerlendirildi.

– Tarsus Kent Konseyi Konseyi Bisiklet Topluluğunun (TABİT) pandemi nedeniyle ertelenen çalışmaları ele alındı. Bisiklet topluluğu lideri Gökhan Özberk 4-6 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan “Tarsus Bisiklet Festivali” hakkında bilgiler aktardı.

– Pandemi nedeniyle online olarak yapılan söyleşi ve paneller hakkında bilgilendirme yapıldı. Tarsus Kent Konseyi olarak belirlenen gün ve saatlerde sağlıklı beslenme, spor, çevre ve diğer konularla ilgili Tarsus Kent Konseyi Facebook sayfasından ve youtube kanalından canlı söyleşilerin yapılacağı belirtildi.

– Yürütme kurulu üyeleri çalışmalar hakkında görüş ve önerilerini bildirdiler ve bir sonraki toplantıda ele alınacak konular değerlendirildi.

Toplantı, katılan üyelerin görüş ve önerileriyle son buldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s