TARSUS KENT KONSEYİ’NDE “ATATÜRK VE TARSUS” KONULU SÖYLEŞİ YAPILDI

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82. yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. 10 kasım 2020 Salı Günü saat:16.00 da, tarihçi ve yazar Hikmet Öz’ün anlatımıyla “Atatürk’ün Tarsus’a Gelişi ve Anıları” konusunda söyleşi yapıldı. Moderatörlüğünü Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu’nun yaptığı söyleşi Tarsus Kent Konseyi Facebook sayfasından canlı yayınlandı. Söyleşi Kent Konseyinin facebook ve youtube sayfalarından izlenebilir.

Programın açılış konuşmasını yapan Cerrahoğlu, “ Bugün 10 Kasım, Atamızın ebediyete intikalinin 82. yıldönümünü yaşıyoruz. Onu çok seviyoruz. Bizlere emanet ettiği, kurduğu güzel ülkemizin, güzel yaşam tarzımızın ve cumhuriyetin mimarı atamızı çok özlüyoruz. Bugün onu bir kez daha anmaktan çok mutluyuz. Atatürk Tarsus’a birçok kez geldi ve burada anıları, eserleri var” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan araştırmacı ve tarih yazarı Hikmet Öz Atatürk’ün Tarsus’a ilk gelişini, daha sonra yaptığı ziyaretleri, burada yaşadığı anıları tüm detaylarıyla anlattı. Sayın Hikmet Öz’ün “Atatürk Tarsus’ta” kitabında bu bilgiler ayrıntılarıyla yer almaktadır.

Sayın Hikmet Öz konuşmasına şöyle başladı; “bugün burada Tarsus Kent Konseyi’nin konuğu olarak Tarsuslulara hitap etmekten büyük mutluluk duyuyorum ve Atamızı bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum”. Daha sonra detaylı bir şekilde ve fotoğraflar eşliğinde sunumunu yaptı.

Sunumunda; Mustafa Kemal’in 31 Ekim 1918’ de Yıldırım Orduları komutanlığına atandığını, Atatürk’ün Tarsus’a resmi olarak ilk gelişinin Adana Yıldırım Orduları Komutanı iken olduğunu, bu sırada Mondros Mütarekesi imzalanmış ve ülkede nelerin olacağını çok iyi bildiği için Adana’ya çıktığını belirtti. Tarsus’a geldiğini, incelemeler yaptığını, düşmanı burada nasıl karşılarız ve buraların güvenliğini nasıl koruruz diye çalışmalar yaptığını söyledi. ( Atatürk’ün kurtuluş savaşıni başlatma fikrinin bu esnada ortaya çıktığı söyleniyor)

Sn. Hikmet Öz sunumuna kitapta yer alan şu anıları belirterek devam etti.

“Güney illerini ziyaret etmek amacıyla Ankara’dan yola çıkan Gazi Mustafa Kemal ve eşi Latife Hanım 14 Mart 1923 günü Yenice tren istasyonunda büyük bir coşku ile karşılanır. 17 Mart 1923 günü Mersine geçerken Tasus’a uğruyor. İttihat ve Terakki mektebi öğrencileri “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” marşını çalarak karşılıyorlar. Kısa bir ziyaretten sonra Mersin’e gidiyor.

Gazi Mustafa Kemal ve beraberindekiler Tarsus Tren istasyonunda 18 Mart 1923 günü sabahı ziyaret programını gerçekleştirmek için trenden inerler, kalabalık arasında savaş giysileriyle donanmış bir kadın Mustafa Kemal Paşanın ayaklarına kapanarak; “ Bastığın Yere Kurban Olayım Paşam!” diye bağırıyor. M. Kemal’in kulağına kadının cephede büyük kahramanlık gösteren Adile Çavuş olduğunu söylediklerinde kadını tutarak ayağa kaldıran Gazi burada Türk kadınlarına mal edilen ünlü sözü söylemiştir; “ Kahraman Türk Kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üstünde yükselmeye layıksın” diyor.

19 Mart 1923 sabahı büyük bir kalabalık tarafından istasyona gelen Gazi Mustafa Kemal’in treni Konyaya gitmek üzere harekete geçti. Trenin penceresinden el sallayan Gazi Mustafa Kemal “Tarsuslular sizi hayatım boyunca gönlümde taşıyacağım” dedi.

Atatürk’ün Tarsus’a ikinci gelişi 20 Ocak 1925 tarihindedir. Atatürk Ankara’da Orman Çiftliği kurmuş. Bu çiftliği Tarsus’ta da kurmak istiyor. Bunun için bir çiftlik yeri bulunuyor. 20 Ocak 1925 ‘te bu araziyi görmeye geliyor. Bu ziyarette Sadık Paşanın evinde misafir oluyorlar.

Gazi Mustafa Kemal’in üçüncü gelişi 10 Mayıs 1926 günü gerçekleşmiş. Tarsus’ta fazla kalmayan Gazi Mersin’de 3 gün dinlendikten sonra Ertuğrul Yatı ile Taşucuna oradan da çiftliğini bulunduğu Tekir köyüne gidiyor.

Atatürk’ün dördüncü gelişi Hatay sorunuyla yakından ilgilenmek amacıyla çıktığı gezide 19 Kasım 1937 günü Tarsus’a uğrayan Atatürk’ün yanında Sabiha Gökçen, Doktoru Şakir Ahmet Bey, başbakan Celal Bayar ile parkı gezerken bir çiçek görüyor. Havuz başında kahvesini içerken gördüğü çiçeğin ismini soruyor. O çiçeğin ismini kimse bilmiyor. Atatürk’ün beğendiği o çiçeğe o günden sonra Tarsus’ta “Atatürk çiçeği” adı veriliyor.

Atatürk’ün Tarsus’a son gelişi 23 Mayıs 1938 günü. Artık hastalığı yüzünden de belli. Geliş nedeni Hatay sorunu ve Hatay’ın Türkiye’ye dahil edilmesi.Bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini, en büyük isteği ve dileğinin bu olduğunu belirtiyor.

Sayın Hikmet ÖZ sunumunda bunlar dışında bir çok önemli bilgi, belge ve anıya yer verdi. Ayrıca Hikmet Özün kitabında yer alan unutulmaz Atatürk ressamı Mehmet Bal’ın yaptığı muhteşem Atatürk portreleri gösterildi.

Programın tümünü izlemek için, http://www.facebook.com/tarsuskentkonseyi sayfasını veya TARSUSKENTKONSEYI youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımızla;

Tarsus Kent Konseyi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s